Salming Nisaopen 2020 - Summary of registered teams
Count of registered teams: 165
Summary of registered teams
1st term (21.8. - 23.8.2020)
# Category Club name Team Team name
1 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) ASK Bystřice n.P. BU13-5 - ASK Bystřice n.P. ASK Bystřice n.P.
2 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) ASK Lovosice-LFP BU13-5 - ASK Lovosice-LFP Black ASK Lovosice-LFP Black
3 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) ASK Lovosice-LFP BU13-5 - ASK Lovosice-LFP Yellow ASK Lovosice-LFP Yellow
4 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) FBC Liberec BU13-5 - FBC Liberec FBC Liberec
5 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) FBC Lions team BU13-5 - FBC Lions team FBC Lions team
6 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) FBC PANTHERS Liberec BU13-5 - FBC PANTHERS Liberec FBC PANTHERS Liberec
7 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) FBC Pitbulls Kolín BU13-5 - FBC Pitbulls Kolín: Pitbulláčci FBC Pitbulls Kolín: Pitbulláčci
8 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) FBC Plzeň BU13-5 - FBC Plzeň FBC Plzeň
9 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) Florbalová akademie MB BU13-5 - Florbalová akademie MB Florbalová akademie MB
10 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) IBF Falun Academy BU13-5 - IBF Falun Academy IBF Falun Academy
11 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) Mývalové Starý Harcov BU13-5 - Mývalové Starý Harcov Mývalové Starý Harcov
12 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) SK Alien Nation Černošice BU13-5 - SK Alien Nation Černošice SK Alien Nation Černošice
13 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) Starý pardálové BU13-5 - Starý pardálové Starý pardálové
14 BU13-5 - Boys under 13 (5+1) Uks Floorball Gorzów BU13-5 - UKS FLOORBALL GORZÓW UKS FLOORBALL GORZÓW
15 GU15 - Girls under 15 (5+1) IBF Falun Academy GU15 - IBK Seelöwe IBK Seelöwe
16 BU15 - Boys under 15 (5+1) ASK Bystřice n.P. BU15 - ASK Bystřice n.P. ASK Bystřice n.P.
17 BU15 - Boys under 15 (5+1) BK REAL Roudnice nad Labem BU15 - BK REAL Roudnice nad Labem BK REAL Roudnice nad Labem
18 BU15 - Boys under 15 (5+1) Florbal Dačice BU15 - Cenťáček Dačice Cenťáček Dačice
19 BU15 - Boys under 15 (5+1) FBC PANTHERS Liberec BU15 - FBC PANTHERS Liberec FBC PANTHERS Liberec
20 BU15 - Boys under 15 (5+1) FbC Skuteč BU15 - FbC Skuteč FbC Skuteč
21 BU15 - Boys under 15 (5+1) FBK Piráti Sokol Chrudim BU15 - FBK Piráti Sokol Chrudim FBK Piráti Sokol Chrudim
22 BU15 - Boys under 15 (5+1) Floorball Club Písek BU15 - Floorball Club Písek Floorball Club Písek
23 BU15 - Boys under 15 (5+1) Florbal Dačice BU15 - Florbal Dačice Florbal Dačice
24 BU15 - Boys under 15 (5+1) Florbal Litomyšl BU15 - Florbal Litomyšl Florbal Litomyšl
25 BU15 - Boys under 15 (5+1) IBF U Palečků BU15 - IBF U Palečků IBF U Palečků
26 BU15 - Boys under 15 (5+1) IBK Kopnem si BU15 - IBK Kopnem si IBK Kopnem si
27 BU15 - Boys under 15 (5+1) IBK Pink Yogurts BU15 - IBK Pink Yogurts IBK Pink Yogurts
28 BU15 - Boys under 15 (5+1) SK BIVOJ LITVÍNOV BU15 - ITM SK BIVOJ LITVÍNOV BLACK ITM SK BIVOJ LITVÍNOV BLACK
29 BU15 - Boys under 15 (5+1) SK BIVOJ LITVÍNOV BU15 - ITM SK BIVOJ LITVÍNOV YELLOW ITM SK BIVOJ LITVÍNOV YELLOW
30 GU17 - Girls under 17 (5+1) 1BK FORMULE GU17 - 1BK Formule 1BK Formule
31 GU17 - Girls under 17 (5+1) Bráškové GU17 - Bráškové Bráškové
32 GU17 - Girls under 17 (5+1) FBC DDM Kati Kadaň GU17 - FBC DDM Kati Kadaň FBC DDM Kati Kadaň
33 GU17 - Girls under 17 (5+1) FbC Skuteč GU17 - FbC Skuteč FbC Skuteč
34 GU17 - Girls under 17 (5+1) Florbal Chrastava GU17 - Florbal Chrastava GU15 Florbal Chrastava GU15
35 GU17 - Girls under 17 (5+1) IBK PIKACHU GU17 - IBK PIKACHU IBK PIKACHU
36 GU17 - Girls under 17 (5+1) Rýmička GU17 - Rýmička Rýmička
37 GU17 - Girls under 17 (5+1) Spartak Pelhřimov GU17 - Spartak Pelhřimov Spartak Pelhřimov
38 BU17 - Boys under 17 (5+1) Orka florbal, z.s. BU17 - 4EVA 4EVA
39 BU17 - Boys under 17 (5+1) Ber to s rezervou BU17 - Ber to s rezervou Ber to s rezervou
40 BU17 - Boys under 17 (5+1) BK REAL Roudnice nad Labem BU17 - BK REAL Roudnice nad Labem BK REAL Roudnice nad Labem
41 BU17 - Boys under 17 (5+1) FBC Chábros Sportcentrum BU17 - FBC CHABROS SPORTCENTRUM FBC CHABROS SPORTCENTRUM
42 BU17 - Boys under 17 (5+1) FBC PANTHERS Liberec BU17 - FBC PANTHERS Liberec FBC PANTHERS Liberec
43 BU17 - Boys under 17 (5+1) FBC Pitbulls Kolín BU17 - FBC Pitbulls Kolín: Pitbullové FBC Pitbulls Kolín: Pitbullové
44 BU17 - Boys under 17 (5+1) FbK Orlicko-Třebovsko BU17 - FbK Orlicko-Třebovsko FbK Orlicko-Třebovsko
45 BU17 - Boys under 17 (5+1) FBK Piráti Sokol Chrudim BU17 - FBK Piráti Sokol Chrudim FBK Piráti Sokol Chrudim
46 BU17 - Boys under 17 (5+1) IBK Fräjaris BU17 - Ibk Fräjeris Ibk Fräjeris
47 BU17 - Boys under 17 (5+1) IBK Surikaty BU17 - IBK Surikaty IBK Surikaty
48 BU17 - Boys under 17 (5+1) IBK Widr BU17 - IBK Wodr IBK Wodr
49 BU17 - Boys under 17 (5+1) Orka florbal, z.s. BU17 - Orka Čelákovice Orka Čelákovice
50 GU19 - Girls under 19 (5+1) FBC Fusky GU19 - FBC Fusky FBC Fusky
51 GU19 - Girls under 19 (5+1) FBC Pitbulls Kolín GU19 - FBC Pitbullky Kolín FBC Pitbullky Kolín
52 GU19 - Girls under 19 (5+1) KOPETO ŠLAPETO GU19 - KOPETO ŠLAPETO KOPETO ŠLAPETO
53 GU19 - Girls under 19 (5+1) Na zdraví GU19 - Na zdraví Na zdraví
54 GU19 - Girls under 19 (5+1) TJ Turnov GU19 - TJ Turnov TJ Turnov
55 BU19 - Boys under 19 (5+1) FBC Došwich Milevsko BU19 - FBC DOŠWICH Milevsko FBC DOŠWICH Milevsko
56 BU19 - Boys under 19 (5+1) FBC Pitbulls Kolín BU19 - FBC Pitbulls Kolín FBC Pitbulls Kolín
57 BU19 - Boys under 19 (5+1) FbC Skuteč BU19 - FbC Skuteč FbC Skuteč
58 BU19 - Boys under 19 (5+1) Fbk jokerz cb BU19 - Fbk jokerz cb Fbk jokerz cb
59 BU19 - Boys under 19 (5+1) IBF Chadíci BU19 - IBF Chadíci IBF Chadíci
60 BU19 - Boys under 19 (5+1) IBK Kokosy na hřišti BU19 - IBK Kokosy na hřišti IBK Kokosy na hřišti
61 BU19 - Boys under 19 (5+1) IBK Omítky BU19 - IBK Omítky IBK Omítky
62 BU19 - Boys under 19 (5+1) IBK ŠÍDLOS tygřík BU19 - IBK ŠÍDLOS tygřík IBK ŠÍDLOS tygřík
63 BU19 - Boys under 19 (5+1) IBK Widr BU19 - IBK Wodr IBK Wodr
64 BU19 - Boys under 19 (5+1) LosKýblos BU19 - LosKýblos LosKýblos
65 BU19 - Boys under 19 (5+1) Plëckÿ IBK BU19 - Plëckÿ IBK Plëckÿ IBK
66 BU19 - Boys under 19 (5+1) Pop & Šrot BU19 - Pop & Šrot Pop & Šrot
67 BU19 - Boys under 19 (5+1) Pštrosí Marmeláda BU19 - Pštrosí Marmeláda Pštrosí Marmeláda
68 BU19 - Boys under 19 (5+1) Štěňátka k nakousnutí BU19 - Štěňátka U19 Štěňátka U19
69 BU19 - Boys under 19 (5+1) vidláci BU19 - Vidláci Vidláci
70 W - Women (5+1) BolkaSkills W - BolkaSkills BolkaSkills
71 W - Women (5+1) FBC Trutnov W - FBC Trutnov FBC Trutnov
72 W - Women (5+1) Heineberg AIK W - Heineberg AIK Heineberg AIK
73 W - Women (5+1) Hoši W - Hoši Hoši
74 W - Women (5+1) Kájova republika W - Kájova Republika Kájova Republika
75 W - Women (5+1) FBC PANTHERS Liberec W - PANTHER'S Cats PANTHER'S Cats
76 W - Women (5+1) TJ Turnov W - Pivní pupek Pivní pupek
77 W - Women (5+1) Rumové víly W - Rumové víly Rumové víly
78 W - Women (5+1) SELEBRITÝS W - SELEBRITÝS SELEBRITÝS
79 M - Men (5+1) BK ZMIJOZEL M - BK ZMIJOZEL BK ZMIJOZEL
80 M - Men (5+1) Drobci GKS M - Drobci GKS Drobci GKS
81 M - Men (5+1) Džusto M - Džusto Džusto
82 M - Men (5+1) FBC Duha M - FBC Duha FBC Duha
83 M - Men (5+1) FBC Sokol Předměřice nad Labem M - FBC Sokol Předměřice nad Labem FBC Sokol Předměřice nad Labem
84 M - Men (5+1) FBC Trutnov M - FBC Trutnov FBC Trutnov
85 M - Men (5+1) FC jablonecké legendy M - FC Jablonecké legendy FC Jablonecké legendy
86 M - Men (5+1) Hegešáci M - Hegešáci Hegešáci
87 M - Men (5+1) Heineberg AIK M - Heineberg AIK Heineberg AIK
88 M - Men (5+1) Uks Floorball Gorzów M - ILO UKS FLOORBALL GORZÓW ILO UKS FLOORBALL GORZÓW
89 M - Men (5+1) Kings United M - Kings United Kings United
90 M - Men (5+1) Klobásy na grilu M - Klobásy na grilu Klobásy na grilu
91 M - Men (5+1) Pobřeží Kocoviny M - Pobřeží Kocoviny Pobřeží Kocoviny
92 M - Men (5+1) Růžový Pežotci M - Růžový Pežotci Růžový Pežotci
93 M - Men (5+1) TJ Brashus Team M - TJ Brashus Team TJ Brashus Team
94 M - Men (5+1) WARRIORS M - WARRIORS WARRIORS
95 M - Men (5+1) ZŠ Radhošť nad Metují M - ZŠ Radhošť nad Metují ZŠ Radhošť nad Metují
2nd term (28.8. - 30.8.2020)
# Category Club name Team Team name
1 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FBC Liberec MU9 - FBC Liberec Black FBC Liberec Black
2 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FBC Liberec MU9 - FBC Liberec White FBC Liberec White
3 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FBC PANTHERS Liberec MU9 - FBC Panthers Liberec BLACK FBC Panthers Liberec BLACK
4 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FBC PANTHERS Liberec MU9 - FBC Panthers Liberec ORANGE FBC Panthers Liberec ORANGE
5 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FbC Skuteč MU9 - FbC Vlčata Skuteč FbC Vlčata Skuteč
6 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FBK Harvard Partizánske MU9 - FBK Harvard Partizánske FBK Harvard Partizánske
7 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FBK Piráti Sokol Chrudim MU9 - FBK Piráti Sokol Chrudim FBK Piráti Sokol Chrudim
8 MU9 - Mix under 9 years (3+1) FBŠ SLAVIA Plzeň MU9 - FBŠ SLAVIA Plzeň FBŠ SLAVIA Plzeň
9 MU9 - Mix under 9 years (3+1) Florbal Tachov MU9 - Florbal Tachov Florbal Tachov
10 MU9 - Mix under 9 years (3+1) SK BIVOJ LITVÍNOV MU9 - ITM SK BIVOJ LITVÍNOV black ITM SK BIVOJ LITVÍNOV black
11 MU9 - Mix under 9 years (3+1) PSKC Okříšky MU9 - PSKC Okříšky PSKC Okříšky
12 MU9 - Mix under 9 years (3+1) SK BIVOJ LITVÍNOV MU9 - SK BIVOJ LITVÍNOV yellow SK BIVOJ LITVÍNOV yellow
13 MU9 - Mix under 9 years (3+1) SK Florbal Benešov MU9 - SK Florbal Benešov SK Florbal Benešov
14 MU9 - Mix under 9 years (3+1) TJ Sokol Hodkovice MU9 - TJ Sokol Hodkovice TJ Sokol Hodkovice
15 MU9 - Mix under 9 years (3+1) TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY MU9 - TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY
16 MU11 - Mix under 11 years (3+1) ASK Lovosice-LFP MU11 - ASK Lovosice-LFP Black ASK Lovosice-LFP Black
17 MU11 - Mix under 11 years (3+1) ASK Lovosice-LFP MU11 - ASK Lovosice-LFP White ASK Lovosice-LFP White
18 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBC Liberec MU11 - FBC Liberec Avengers FBC Liberec Avengers
19 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBC Liberec MU11 - FBC Liberec Brawlers FBC Liberec Brawlers
20 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBC Liberec MU11 - FBC Liberec Transformers FBC Liberec Transformers
21 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBC PANTHERS Liberec MU11 - FBC Panthers Liberec black FBC Panthers Liberec black
22 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBC PANTHERS Liberec MU11 - FBC Panthers Liberec orange FBC Panthers Liberec orange
23 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBC Plzeň MU11 - FBC Plzeň BLUE FBC Plzeň BLUE
24 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBC Plzeň MU11 - FBC Plzeň WHITE FBC Plzeň WHITE
25 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FbC Skuteč MU11 - FbC Skuteč FbC Skuteč
26 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FbC Sokol Předměřice MU11 - FbC Sokol Předměřice FbC Sokol Předměřice
27 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FbK Orlicko-Třebovsko MU11 - FbK Orlicko-Třebovsko FbK Orlicko-Třebovsko
28 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBK Piráti Sokol Chrudim MU11 - FBK Piráti Sokol Chrudim FBK Piráti Sokol Chrudim
29 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBŠ SLAVIA Plzeň MU11 - FBŠ SLAVIA Plzeň red FBŠ SLAVIA Plzeň red
30 MU11 - Mix under 11 years (3+1) FBŠ SLAVIA Plzeň MU11 - FBŠ SLAVIA Plzeň white FBŠ SLAVIA Plzeň white
31 MU11 - Mix under 11 years (3+1) Floorball Club Písek MU11 - Floorball Club Písek Floorball Club Písek
32 MU11 - Mix under 11 years (3+1) Florbal Tachov MU11 - Florbal Tachov Florbal Tachov
33 MU11 - Mix under 11 years (3+1) Florbalová akademie MB MU11 - Florbalová akademie MB - červení Florbalová akademie MB - červení
34 MU11 - Mix under 11 years (3+1) Florbalová akademie MB MU11 - Florbalová akademie MB - modří Florbalová akademie MB - modří
35 MU11 - Mix under 11 years (3+1) SK BIVOJ LITVÍNOV MU11 - ITM SK BIVOJ LITVÍNOV 2009 ITM SK BIVOJ LITVÍNOV 2009
36 MU11 - Mix under 11 years (3+1) SK BIVOJ LITVÍNOV MU11 - ITM SK BIVOJ LITVÍNOV 2010 ITM SK BIVOJ LITVÍNOV 2010
37 MU11 - Mix under 11 years (3+1) PANTHERS OTROKOVICE MU11 - PANTHERS OTROKOVICE PANTHERS OTROKOVICE
38 MU11 - Mix under 11 years (3+1) PSKC Okříšky MU11 - PSKC Okříšky PSKC Okříšky
39 MU11 - Mix under 11 years (3+1) SK BIVOJ LITVÍNOV MU11 - SK BIVOJ LITVÍNOV 2010 SK BIVOJ LITVÍNOV 2010
40 MU11 - Mix under 11 years (3+1) SK Florbal Benešov MU11 - SK Florbal Benešov I. SK Florbal Benešov I.
41 MU11 - Mix under 11 years (3+1) SK Florbal Benešov MU11 - SK Florbal Benešov II. SK Florbal Benešov II.
42 MU11 - Mix under 11 years (3+1) Start98 MU11 - Start 98 Start 98
43 MU11 - Mix under 11 years (3+1) Tj Sokol Dragons Havlíčkuv Brod MU11 - TJ Sokol Erupting Dragons Havlíčkův Brod TJ Sokol Erupting Dragons Havlíčkův Brod
44 MU11 - Mix under 11 years (3+1) TJ Sokol Hodkovice MU11 - TJ Sokol Hodkovice TJ Sokol Hodkovice
45 MU11 - Mix under 11 years (3+1) TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY MU11 - TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY
46 GU13-3 - Girls under 13 (3+1) ASK Lovosice-LFP GU13-3 - ASK Lovosice-LFP ASK Lovosice-LFP
47 GU13-3 - Girls under 13 (3+1) FBC Liberec GU13-3 - FBC Liberec FBC Liberec
48 GU13-3 - Girls under 13 (3+1) Floorball Club Písek GU13-3 - Floorball Club Písek Floorball Club Písek
49 GU13-3 - Girls under 13 (3+1) TJ Turnov GU13-3 - TJ Turnov TJ Turnov
50 GU13-3 - Girls under 13 (3+1) UKS Jedynka Orzysz GU13-3 - UKS "Jedynka" Orzysz UKS "Jedynka" Orzysz
51 GU13-3 - Girls under 13 (3+1) WSU Wierzchowo GU13-3 - WSU Wierzchowo WSU Wierzchowo
52 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) DDM Liberec BU13-3 - DDM Liberec DDM Liberec
53 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) FbC Skuteč BU13-3 - FbC Skuteč FbC Skuteč
54 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) FbC Sokol Chlumec nad Cidlinou BU13-3 - Fbc Sokol Chlumec n/C Fbc Sokol Chlumec n/C
55 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) FBC Sokol Předměřice nad Labem BU13-3 - FBC Sokol Přeměřice nad Labem FBC Sokol Přeměřice nad Labem
56 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) FBC Trutnov BU13-3 - FBC Trutnov FBC Trutnov
57 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) FBK Harvard Partizánske BU13-3 - FBK Harvard Partizánske A FBK Harvard Partizánske A
58 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) FBK Harvard Partizánske BU13-3 - FBK Harvard Partizánske B FBK Harvard Partizánske B
59 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) FBK Piráti Sokol Chrudim BU13-3 - FBK Piráti Sokol Chrudim FBK Piráti Sokol Chrudim
60 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) Florbal Tachov BU13-3 - Florbal Tachov Florbal Tachov
61 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) Harmonie Florbal PIRATES Chomutov BU13-3 - Harmonie Florbal PIRATES Chomutov Harmonie Florbal PIRATES Chomutov
62 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) SK BIVOJ LITVÍNOV BU13-3 - ITM SK BIVOJ LITVÍNOV BLACK ITM SK BIVOJ LITVÍNOV BLACK
63 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) SK BIVOJ LITVÍNOV BU13-3 - ITM SK BIVOJ LITVÍNOV YELLOW ITM SK BIVOJ LITVÍNOV YELLOW
64 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) PSKC Okříšky BU13-3 - PSKC Okříšky PSKC Okříšky
65 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) SK Florbal Benešov BU13-3 - SK Florbal Benešov SK Florbal Benešov
66 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) Start98 BU13-3 - Start98 Start98
67 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY BU13-3 - TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY TJ SOKOL KRÁLOVSKÉ VINOHRADY
68 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) UKS Jedynka Orzysz BU13-3 - UKS "Jedynka" Orzysz UKS "Jedynka" Orzysz
69 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) Uks Floorball Gorzów BU13-3 - UKS FLOORBALL GORZÓW UKS FLOORBALL GORZÓW
70 BU13-3 - Boys under 13 (3+1) UKS Jedynka Orzysz BU13-3 - ULKS Józefina ULKS Józefina
THANKS TO OUR PARTNERS

General partner


Salming Nisaopen
  • Place: Liberec, Czech Republic
  • Organizer: Žijeme a sportujeme z.s.
Tournamen info

Salming Nisaopen is a floorball tournament for everybody of all ages. This will be the 21th year of this tournament in Liberec! In three weekends all players will get a lot experiences from floorball matches and a lot of memories too! Don't hasitate and be in!

Important referencies